fot. Tomasz Wiech

W sobotę 21 marca w pierwszy dzień wiosny odbył się happening, performans, piknik i spacer dla uratowania drzew rosnących na Placu Inwalidów, które zostaną wycięte w pień, jeśli budowa parkingu pod Placem dojdzie do skutku.
Największym problemem naszego miasta jest zanieczyszczenie powietrza. Bardziej potrzebujemy drzew w centrum miasta niż kolejnego gigantycznego pustego parkingu. Mamy już wielki parking pod Muzeum Narodowym to wystarczy.
Nie zgadzamy się na wycinkę drzew! Nie zgadzamy się na niszczenie historycznych pozostałości Twierdzy Kraków, Nie zgadzamy się na okrajanie z zieleni Parku Krakowskiego. Postanowiliśmy w sobotę zrobić wielkie szycie kolorowych kubraczków dla drzew, zaznaczyliśmy wszystkie drzewa, którym grozi wycięcie, aby mieszkańcy Krakowa gołym okiem zobaczyli, co mogą stracić.
Podczas protestu Anna Baranowa, historyczka sztuki i mieszkanka okolic Placu opowiedziała mieszkańcom o Placu Inwalidów, jako cennym założeniu urbanistycznym modernizmu dwudziestolecia międzywojennego. Mateusz Okoński  zaprosił uczestników akcji na spacer po Parku Krakowskim, opowiadał o jego dawnej świetności i o modernistycznych niszczejących rzeźbach. Spacer uświetnił performans Miho Iwaty.
Zgadzamy się, że Parkowi Krakowskiemu i Placowi Inwalidów należy się rewitalizacją, ale mądra, z poszanowaniem dla dziedzictwa kulturowego i przyrody. Zadbanie o Park i Plac Inwalidów powinno być zrobione z wielką klasą z poszanowaniem Drzew, które tam rosną. Łączymy siły z Akcją Anny Szybist i Patronami Drzew, z Apelem Kraków Przeciw Igrzyskom Nie dla Parkingu tak dla sieci Park& Raid i z inicjatywami świadomych mieszkańców tej części miasta.
Powiedzieliśmy głośno władzom Krakowa, że nie chcemy wydawać pieniędzy na kolejny gigantyczny pusty parking, że nie życzymy sobie już więcej wycinania naszych drzew! CHCEMY PIEKNĘGO PARKU KRAKOWSKIEGO A NIE PARKINGU.

Akcja artystyczna i Protest przeciwko wycince drzew i budowie parkingu pod Placem Inwalidów za 60 000 000 złotych została wymyślona i przygotowana przez kolektyw Niedzielni i studentów 3 roku Edukacji Artystycznej Wydziału Sztuki Uniwerystetu. Inspiracją do oprawy protestu była praca „ serce” Marzeny Grygiel wykonana wspólnie z grupą studentów studiów niestacjonarnych edukacji artystycznej UP podczas zajęć z Cecylią Malik. Wydarzenie „ Nici z Parkingu” była wsparciem dla grupy aktywistów „ Nie dla Parkingu na Placu Inwalidów”.

Współpraca: Studenci Edukacji Artystycznej i Malarstwa Wydziału Sztuki UP, Mateusz Okoński, Miho Iwata, Anna Baranowa, Anna Szybist, Krakowskie Rytmy Oporu Samba Ka, Tomasz Wiech, Agata Jabłońska, Tomasz Leśniak, Mariusz Waszkiewicz, Bogdan Klich, Wojciech Wilk, Barbara Rzeżnik, Przemysław Jaśkowiec oraz Kraków Przeciw Igrzyskom

fotografie: Tomasz Wiech