Niedzielni to kolektyw artystyczno aktywistyczny.

Mieszkamy i tworzymy w Krakowie.
Naszym polem działania jest miasto, a w szczególności jego nieoczywiste przestrzenie jak dzikie lasy i rzeki.  Bliskie jest nam hasło anarchistów, miasto to nie firma. Uważamy, że krajobraz nie jest rzeczą na sprzedaż i że przestrzeń jest dobrem wspólnym i nie może podlegać zasadom wolnego rynku. Miasto jest po to, aby wszyscy mieszkańcy: ludzie, drzewa i zwierzęta mogli być w nim szczęśliwi. Zajmujemy się organizowaniem akcji i protestów w obronie przyrody i wspólnego dziedzictwa. Traktujemy protest, jako sztukę w przestrzeni publicznej. Z jednej strony kreując poetycki obraz, z drugiej tworząc nieformalną agorę, wymianę myśli, w której mieszkańcy, politycy, urzędnicy, naukowcy, aktywiści, artyści i dziennikarze mogą się spotkać w nieformalnej sytuacji i bezpośrednio ze sobą rozmawiać. Zamieniamy miasto w przestrzeń wolności i zabawy, w jedynym w swoim rodzaju stylu bez patosu podejmujemy trudne spory i problemy miasta. Działamy nad Wisłą w dosłownym tego słowa znaczeniu. Połączyła nas Wodna Masa Krytyczna, której jesteśmy współpomysłodawcami i twórcami wspólnie z Małgorzatą Nieciecką i Martyną Niedośpiał. Co roku zapraszamy mieszkańców Krakowa do wspólnego płynącego performansu. Wisła tego dnia staje się wspólną twórczą przestrzenią należącą do Krakowian, a nie tylko turystów i komercyjnych barek jak w pozostałe dni roku.

gniew gniewosza, niedzielni. stanislawski-28


chciwosc. niedzielni. rospedzik-3


raj sad, niedzielni. koczenasz-5fot. Piotr Dziurdzia

20130420-IMG_4583


Bartolomeo Koczenasz
Artysta sztuk wizualnych. Jest studentem filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, fotografem związanym z Fundacją Babel Images i członkiem kolektywu Niedzielni. Od 2010 roku organizuje wydarzenia o charakterze społeczno-artystycznym, m.in. Wodna Masa Krytyczna i Modraszek Kolektyw. Brał udział w festiwalach street art’u w Polsce i zagranicą. Jego fotografie były wielokrotnie nagradzane i wystawiane. Jest finalistą konkursu fotograficznego Amnesty International  oraz laureatem konkursu Fresh Zone w ramach Grolsch ArtBoom Festival. Został nominowany na artystę roku 2012 w plebiscycie Kulturalne Odloty Gazety Wyborczej. Pasjonuje się przestrzenią miejską i jej relacją z mieszkańcami. W swoich zdjęciach podejmuje głównie tematykę społeczną i dokumentalną. Eksperymentuje z archiwami fotograficznymi, muralami i realizuje projekty artystyczne o charakterze site-specific.
portfolio

Cecylia Malik
Malarka, performerka, kuratorka, edukatorka i aktywistka. Jest autorką wielu wystaw i projektów artystycznych. Do najważniejszych z nich zaliczyć można: Ikonostas Miasto, Koncert u Pana Żula (Galeria Zderzak Kraków), „365 Drzew” i „6 Rzek”. Wspkólnie z Justynką Koeke zrealizowakła projekty: „Ulica Smolekńsk 22/8”, i „Modraszek Kolektyw” (akcja w obronie krakowskiego parku krajobrazowego Zakrzówek, która zjednoczyła bardzo wiele krakowskich środowisk, zyskała medialny rozgłos i znacząco wpłynęła na decyzje miasta w sprawie ochrony terenów zielonych).
Za realizację projektu „365 Drzew” otrzymała tytuł Kulturystki roku 2010, przyznawany przez Instruktorów Radiowego Domu Kultury Programu 3 Polskiego Radia. Owocem nagrodzonego projektu jest publikacja, pod tym samym tytułem, wydana w 2011 roku przez fundaję Bęc Zmiana, w formie książki–albumu. Jest laureatką nagrody publiczności Kulturalne Odloty 2010 przyznawanej przez krakowską Gazetę Wyborczą – w kategorii artysta roku. Brała udział w Biennale fotografii w Poznaniu oraz w 11 Biennale Sztuki Współczesnej Dialogues w Petersburgu. 2012 stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
portfolio

Jakub Wesołowski
Animator, aktywista, kulturoznawca, i popularyzator twórczego i użytkowego przetwarzania odpadów. Zaangażowany w: Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów, Kiermasz Twórczej Reanimacji Odpadów, Wodną Masę Krytyczną, Międzygalaktyczne Miasteczko Superbohaterów, Fanaberie Tydzień Ferformance. Działa w ramach kolektywu BytoMy, kolektywu Niedzielni, kolektywu Modraszek oraz videokolektywu magnetowid. Współpracował z: Bytomskim Centrum Kultury, Galerią Bunkier Sztuki, Fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Festiwal Przystanek Woodstock, Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie, Wawa Design Festiwal, Festiwal Przetwory – Rezydencja Twórczego Recyclingu.Marta Sala
W 2010 r. otrzymała dyplom w Pracowni Prof. Leszka Misiaka na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Aktualnie doktorantka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Członek i współzałożyciel grupy artystycznej STRUPEK. Członek i współzałożyciel kolektywu „Poczwarka” (20122013).
Współorganizator i członek rady galerii Małopolskiego Instytutu Kultury – Zbiornik Kultury 2010, 2011. Poszukując nowego języka figuracji w malarstwie zajmuje się trójwymiarową aranżacją postaci w przestrzeni działań eksperymentalnych pomiędzy żywą instalacją, a działaniami performatywnymi. Poza malarstwem zajmuje się tworzeniem kostiumów, dekoracji, działaniami interdyscyplinarnymi oraz zaangażowaną społecznie animacją kultury.


Piotr Dziurdzia
Z zawodu jest inżynierem mechanikiem. Działa społecznie na rzecz ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego. Z zamiłowania jest fotografem, konstruktorem i hokeistą. Był współproducentem m.in takich akcji jak: Modraszek Kolektyw, Chciwość Miasta, Warkocze Białki i Wodna Masa Krytyczna. Współpracuje z Cecylią Malik przy dokumentacji, produkcji performansów oraz projektów. Główny konstruktor i technolog Wodnej Masy Krytycznej.